Ankara Burun Estetiği - Ankara Karın Germe - Ankara Meme Büyütme - Ankara Lazer Liposuction
3 Temmuz 2013

İnternet Reklamcılığı

Bir çok işletme reklam aracı olarak sadece Google Adwords‘ü görmekte, aslında gördükleri doğru ama yanıldıkları bir kaç konuya da değinmekte fayda var.

Reklamın birinci amacı;  Görselliktir, yani görünürlüktür…

Tv de bir çok reklam dönüyor, reklamlara tıklayabilen var mı? “hayır”…

Peki tıklanma olmamasına rağmen geri dönüşüm sağlanıyor mu? Evet, sağlanıyor diyebiliriz çünkü reklamlar geri dönüş sağlamasa o kadar firma reklam vermez…

En önemli etken görünürlüktür.

Sürekli görünürseniz, bir süre sonra bilinir olursunuz. Tabi bunlar için iletişi araçlarını iyi bir şekilde kullanmanız gerekmektedir.

Marka olmaya giden adımlardan bir tanesi de budur aslında, “görünürlük”…

Görünürlük dendiği zaman aklınıza hiç kimsenin ziyaret etmediği, yaptığınız iş ile alakasız sitelere verdiğiniz reklam yada tanıtım yazıları gelmesin.

Yıllarca reklam için tonlarca para harcayıp halen bir yere gelememiş bir çok firma mevcut bunun sebebi elbette ki iletişim araçlarını yanlış kullanmasıdır.

Reklam verirken analizinizi doğru yapın!

Herşeyi içinde barındıran sitelere vereceğiniz reklamlar size sadece ziyaretçi olarak dönüş yapar bu da sadece sitenizin tekil hitini arttırır müşteri olarak size dönme ihtimali çok düşüktür 1000/1 olabilir, Üstelik bu sitelerin tekil ziyaretçi sayıları fazla olduğu için reklam fiyatları da fazla olacaktır.

Hizmet verdiği sektörde bir çok şeyi içinde barındıran siteden size geri dönüşüm az olacaktır bu sitelerin tekil ziyaretçi sayıları sizleri yanıltmasın çünkü siteyi ziyaret edenler tabak, çanak, çömlek bir sürü şey için ziyaret ediyor yani sergilediği sektörün ürün yelpazesi geniş ise siz o sitede yok sayılacaksınız.

Analiz yapmamış reklam veren olarak 300 bin tekil ziyaretçi + 3 milyon sayfa gösterimini duyduğunuz, gördüğünüz zaman mutlaka bu site iş yapar diyeceksiniz. (Reklam vermeden kasıt sadece görüntülü reklam değil, firma rehberleri de buna dahil)

Bir sektör ve sektörün ürün yelpazesine ait toplam 1000 firma barındıran bir web sitesi düşünün, 1000 firmayı günde 10’ar kişi ziyaret etmiş olsa günlük 10 bin tekil ziyaretçi yapar bu da demek oluyor ki sitenin 10 bin tekil ziyaretçisi varsa 10 tanesi belki daha azı sizin için o siteye giriyor. Her firmanın da 10 sayfa gösterimi olduğu zaman sitenin günlük 100 bin sayfa gösterimi oluyor…

Sitesinde mevcut olmayan şeyleri, varmış gibi gösterip arama motorlarını yanıltarak sitelerine aylık yüzbinlerce ziyaretçi çeken siteler de mevcut.

50 sitede reklamınız döneceğine, yaptığınız iş ile ilgili %100 uyumlu 5 düzenli sitede reklamınız olsun, ekli olun.

50 tane aynı işi yapan firmanın reklam verdiği bir sayfaya reklam verdiğinizde yada firmanızı eklediğinizde sizin bir özelliğiniz kalıyor mu? “hayır” çünkü 50 firma bir sayfada var ise o sayfada herkesin olabileceği anlamına geliyor. Herkesten bir farkınız kalıyor mu? “hayır”

Görünürlüğünüz bile minimum olacaktır yani görünürlük ihtimalinizi şöyle hesaplayabiliriz.

Sizinle birlikte 100 firma varsa, görünürlüğünüz %5 ile 10 arasında değişir. Yani %100 geri dönüşüm alamazsınız.

Aslında bu konuda daha geniş açıklamalara yer verilebilirdi ama ipin ucunu verdiğimizde sonunda başkalarını buluyoruz…

Marka olmak istiyorsanız sadece tıklamalara değil, görünürlük içinde bir takım çalışmalar yapmalısınız çünkü insanlar sizi göze batmayacak bir şekilde ne kadar yoğun ve farklı görürse, yaptığınız iş ile ilgili bir şeyler arayacağı, hizmet alacağı zaman ilk olarak aklına siz gelmelisiniz.

İlerleyen zamanlarda bu konular içinde gerekli bir kaç yazı paylaşacağız.

Not; Örnekler vermek isterdik ama vereceğimiz örneklerle birilerini hedef göstermiş olmak istemeyiz.

Sosyal Medya hesaplarımız aracılığı ile yeni yazılarımızdan haberdar olabilirsiniz.

Facebook: https://www.facebook.com/FikirTohumu
Twitter: https://twitter.com/FikirTohumu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.